קורס פיקאסה, אוניברסיטת חיפה
ראשי>מתחילים

פיקאסה – מדריך למשתמש


עדן אוריון (ע"פ http://picasa.google.com/support/bin/answer.py?answer=53205(


פיקאסה היא כלי תוכנה חופשי (בחינם) לניהול תמונות מבית Google, העוזרת למצוא, לארגן ולשתף את התמונות שלכם בקלות ובמהירות.


פיקאסה עוזרת למצוא ולארגן את כל התמונות שלכם

מרגע שהפעלתם את פיקאסה, התוכנה תסרוק את תוכנם של הדיסקים הקשיחים במחשביכם ותארגן את התמונות באופן אוטומטי.


שימו לב! התוכנה אינה משנה את מיקומם של קובצי התמונות, אלא מארגנת את המידע אודותיהן ומיקומן ע"מ שנוכל לאתר, לגשת ולטפל במהירות גבוהה.


פיקאסה יכולה לפעול על קבצי תמונות מהסוגים (פורמטים) הבאים:

 • תמונות מסוג JPG, GIF, PSD, PNG, TIF, BMP, RAW

 • קובצי וידאו מסוג: MPG, AVI, ASF, WMV, MOV


אם אתם משדרגים גרסה קודמת של פיקאסה שכבר מותקנת על מחשביכם, ותרצו להשאיר את בסיס הנתונים הקיים אודות התמונות במחשב, אזי אין צורך לבצע "הסרה" של הגרסה הקודמת. כדי לשמר את בסיס הנתונים, יש להתקין את הגרסה החדשה ללא הסרה של הקודמת. כשתפעילו את הגרסה החדשה – תקבלו הודעה הממקשת מכם אישור להעביר את בסיס הנתונים הקיים לשימוש הגרסה החדשה. לאחר מכן, ניתן להסיר את הגרסה הישנה.


מבט על הספרייה

פיקאסה מארגנת באופן אוטומטי את המידע אודות התמונות והסרטים אל "אוספים" הנמצאים ב"תיקיות" ניתן לצפות בסידור זה בחלון ה"ספרייה". להלן מבט על חלון הספרייה: 1. רשימת תיקיות

הרשימה שנמצאת בצד שמאל של החלון מראה את כל התיקיות שמכילות תמונות על גבי המחשב שלכם. כמו כן מוצגים כל האלבומים שיצרתם (או תצרו) באמצעות פיקאסה. ניתן לקבץ תיקיות ואלבומים ל"אוספים" – נושא שיפורט בהמשך. ברירת המחדל של סידור התיקיות והאלבומים היא על-פי תאריך יצירתם. נתן לשנות את המיון בתפריט View? Folder View

 1. מגש תמונות Photo Tray ואפשרויות ייצוא

מגש התמונות מיועד לאיסוף תמונות וסרטים מתיקייה אחת או יותר כך שנוכל לעבוד עליהם כקבוצת תמונות וסרטים ולהפעיל עליהן פעולות אחידות. כפתור ה-Add To וכפתורי Email, Collage, Hellow, Blog This, Order, Export, פועלים את פעולתם על כל התמונות שנמצאות במגש התמונות- Photo Tray. ברירת המחדל של בחירת התמונות שיונחו במגש התמונות היא הבחירה הקיימת ב"שולחן האור" Light Box. ניתן כמובן לגרור עצמים אל מגש התמונות והם יישארו שם. כדי להסיר תמונות ממגש התמונות, יש לבחור אותן (בעזרת לחיצה על העכבר) ואחר כך ללחוץ על כפתור Clear במגש התמונות. ברגע שבחירת התמונות על המגש מקובלת עליכם, תוכלו לבצע על כולן את הפעולות האפשריות בכפתורי המגש

 1. שולחן אור – LightBox

התרגום של LightBox ל-שולחן אור, היות ובארץ מקובל השם "שולחן אור" לאותה תיבה שפאתה העליונה היא זכוכית חלבית ומתחתיה נורות. צלמים שהשתמשו בפילמים, היו מניחים את הפילמים על הזכוכית המוארת מתחתיה, וכך היו יכולים להבחין בפרטים על התשלילים והשקופיות ולבחור את הרצוי להם.

בפיקאסה – "שולחן האור" הוא כל חלקה הימני. שם ניתן לצפות בתצוגה של התמונות בהקטנה, בהתאמה לתיקייה שנבחרה ב"רשימת התיקיות". כדי לשנות את גודל התמונות הקטנות, ניתן להשתמש בכפתור ההזזה בצידו התחתון של שולחן האור. אפשרות נוספת היא להשתמש בתפריט View ולבחור שם תצוגה אחת מן ההיצע. ניתן ללחוץ (עם העכבר על שמותיהן של תיקיות ו/או אלבומים ולשנותם בתיבה שתפתח.

זכרו – רק תיקיות ואלבומים שפיקאסה הגדירה נראים.

מקשי החיצים למעלה-למטה ידפדפו בין תיקיות. מקשי חיצים ימינה-שמאלה ידפדפו בין תמונות בתיקייה נתונה.


אוספים


תיקיות

אוסף התיקיות מציג את התיקיות שמכילות תמונות או סרטים על גבי המחשב. הקבצים ממוינים על פי תאריך יצירתם עם שם התיקייה המקורית שנמצאה בעת הקטלוג. שינוי בתיקיות בפיקאסה משנה גם את התיקיות המקוריות. למשל – שינוי שם תיקייה בפיקאסה ישנה את שמה גם במיקומה המקורי.


 • כוונון אילו תיקיות ותמונות יופיעו

רק תיקיות שפיקאסה כוננה לסרוק יופיעו באוסף התיקיות. כדי לקבוע אילו תיקיות יופיעו ניתן לבחור ב-Folder Manager הנמצא בתפריט Tools. השתמשו בכלים ששם כדי לבחור או לבטל בחירה של תיקיה כזו או אחרת. ניתן לבחור גם בתדירות הסריקה – סריקה פעם אחת, הורדה מפיקאסה (לא מהמחשב) ולסריקה תמידית.

 • העברת תמונות בין תיקיות

ניתן לבחור בתמונה – ובעזרת העכבר לגרור אות ו"להניחה" בתיקייה אחרת. בצורה דומה ניתן לבחור במספר תמונות (על ידי לחיצה על Shift ובחירה עם העכבר) ולגרור אותן לתיקייה רצויה. בהזזת תמונה לתיקייה אחרת – פיקאסה תסביר לנו כי אנו מזנים את המיקום האמיתי של הקובץ למיקום אחר על גבי המחשב. לאישור יש להקיש OK. זכרו שינוי מיקום תמונות בתיקיות בפיקאסה משנה את מיקומן האמיתי של התמונות על גבי המחשב.

 • עריכת תיאור תיקיה

לחיצה כפולה על כל אחד משמות התיקיות, פותחת את חלון התכונות של התיקייה. כאן ניתן להכניס תיאור. ניתן גם לשנות את התאריך, המקום בו צולמו התמונות, וכל תיאור אחר. כל תיאור מילולי יכול לעזור בשלבים מאוחרים יותר בפעולת החיפוש. יש להקיש OK כדי להחיל את השינויים.

 • מחיקת תמונה מתיקייה

ניתן למחוק תמונה מתיקייה בפיקאסה. מחיקת תמונה בצורה זו מזיזה גם את התמונה המקורית אל סל האשפה. ביצוע הפעולה בתפריט File?Delete fro Disk או בפשטות לחיצה על מקש המחיקה.


אלבומים

אוסף זה כולל אלבומי תמונות שנוצרו בפיקאסה. ניתן להשתמש באלבומים כדי לארגן ולקבץ תמונות בקטגוריות שיקבעו על ידי המשתמשים. זיהוי התמונות אפשרי על ידי מילה אחת או כותרת. למשל, ניתן ליצור אלבום עם השם "פרחים" ובו יהיו כל התמונות העוסקות בפריחה. דוגמה נוספת: "הטיול הגדול" ובו יהיו כל התמונות מהטיול האחרון. להבדיל מתיקיות המתאימות במדויק לתיקיות התמונות האמיתיות ושמותיהן, אלבומים אינם קשורים בתיקיות ממשיות אלא מאכסנים בחובן את הכתובות ומיקומי התמונות האמיתיות. האלבומים מתקיימים רק בתוכנת פיקאסה. האלבומים הם בעצם רשימות וירטואליות. שינוי מיקום או מחיקה של תמונות בין אלבומים לא יפגע במיקומן הממשי של התמונות בתיקיות. תמונה יכולה לככב במספר אלבומים ובפועל להיות שמורה רק פעם אחת בתיקייה מסוימת. עריכת התמונה באלבום – תשנה את המקורית בתיקייה.


 • יצירת אלבום חדש

ראשית יש לבחור תמונה או מספר תמונות (אי אפשר ליצור אלבום ריק). לאחר מכן בוחרים בתפריט File? New Album , כדי ליצור אלבום חדש המכיל את התמונות שנבחרו. אפשרות נוספת היא לבחור תמונה וללחוץ על כפתור Add To בצד ימין של מגש התמונות. ברשימה שתפתח יש לבחור New Album.

 • הוספת תמונה לאלבום קיים

כאמור, אותה תמונה יכולה להיות מוספת למספר אלבומים. יש לבחור תמונה וללחוץ על כפתור Add To בצד ימין של מגש התמונות. ברשימה שתפתח יש לבחור באחד האלבומים הקיימים הרשומים ברשימה שתפתח.

 • שינוי תיאור של אלבום

יש ללחוץ (בעזרת העכבר) נעל כותרת של אלבום כלשהו. תיבת השיחה שתפתח – Album Properties, תאפשר לכתוב תיאור לאלבום. מומלץ לכתוב תיאור בעל משמעות שיעזור מאורח יותר בחיפוש ואיתור תמונות. ניתן לשנות את תאריך עדכון האלבום, המקום בו צולמו התמונות ותיאור מילולי חופשי. בסיום יש ללחוץ OK.

 • מחיקת תמונה מאלבום

יש לבחור תמונה ובעזרת הכפתור הימני בעכבר לבחור Remove from Album בתפריט שיפתח. אפשרות נוספת – לחיצה על מקש המחיקה במקלדת. כדאי לזכור: מחיקת תמונה מאלבום, אינה מוחקת אותה מהתיקייה בה היא נמצאת בדיסק הקשיח.

 • סידור מחדש של תמונה באלבום או מעבר בין אלבומים

ניתן לסמן תמונה ולגרור אותה כדי לשנות את מיקומה באלבום מסוים, או לגרור אותה לאלבום אחר. פעולה זו אינה משפיעה על מיקומו הפיסי של קובץ התמונה.

 • כדאי לדעת: אלבום בתוכנת פיקאסה, אינו דומה לאלבום ברשת – Picasa Web Album "(שניתן ליצור בעזרת התוכנה). אלבום בתוכנה אינו מציג את התמונות ברשת (באינטרנט).


מתוכנת Hello

אוסף זה מכיל תמונות שהתקבלו מחברים דרך תוכנת שיתוף התמונות החינמית Hello. תוכנה זו נבנתה במיוחד כדי לעבוד עם פיקאסה. ניתן להורידה בחינם מאתר www.hello.com . אוסף מסוג שה ממיין תמונות שנתקבלו ממשתמש Hello אחר באופן אלפבתי.


כלי ספרייהבחלק העליון של חלון התוכנה, נמצאים מספר כפתורים שמאפשרים הוספת תמונות לספרייה, צפייה וחיפוש בדרכים נוספות וצריבת תקליטורי תמונות.


ייבוא – Import

כדי לייבא תמונות ממצלמה דיגיטאלית, יש לחבר את המצלמה למחשב באמצאות כבל מתאים, בדרך כלל באמצעות מעגן USB. לאחר החיבור של המצלמה והדלקתה במצב Play, יש להפעיל את תוכנת Picasa וללחוץ על כפתור Import. בתפריט שיפתח, יש לבחור את תיחקיית התמונות במצלמה. זיהוי המצלמה או כרטיס הזיכרון נעשה בדרך כלל באופן אוטומטי. התמונות יופיעו אט-אט במגש הייבוא Import Tray. לאחר סיום טעינת התמונות, ניתן ללחוץ על Finish. פיקאסה תשמור את התמונות תחת תיקייה בשם שיבחר בתוך תיקיית My Pictures (הנמצאת בדרך כלל בתוך תיקיית My Documents). התיקייה החדשה תיראה באוסף התיקיות.


תצוגת שקופיות

יש לבחור תיקייה או אלבום וללחוץ על כפתור Slideshow. לחיצה זו תפתח את נגן השקופיות Slideshow Player. יש ללחוץ על כפתור "נגן" Play כדי להתחיל את תצוגת השקופיות, כפתורי הבקרה ייעלמו עם תחילת תצוגת השקופיות. כדי להציגם שוב, ניתן ללחוץ על מקש הרווח במקלדת או להזיז את העכבר בכל שלב של נגינת מצגת השקופיות. ניתן לסובב את התמונות בעת תצוגת השקופיות, להוסיף דירוג כוכבים ולשנות את זמן התצוגה לכל שקופית ושקופית בנפרד. ניתן לבחור להציג את כותרות התמונות Captions בעת תצוגת השקופיות. יש להקיש על מקש Esc במקלדת כדי לצאת ממצב תצוגת השקופיות ולחזור למצב הספרייה.


"מכונת הזמן" – Timeline

מצב תצוגת Timeline בפיקאסה, מאפשר תצוגה של התמונות בצורה שונה במקצת. לחיצה על הכפתור תאפשר להציג את התוכנות על פי תאריך יצירתן.


תקליטור מתנה

בהנחה כי המחשב עליו אתם עובדים מצויד בצורב תקליטורים, תוכלו לצרוב תקליטור תמונות מרהיב בעזרת תוכנת פיקאסה. יש להכניס תקליטור ריק לכונן התקליטורים. כעת יש לבחור תיקייה או אלבום תמונות וללחוץ על כפתור Gift CD . במסך שיפתח, ניתן להוריד את הבחירה מתמונות שלא תרצו שיופיעו בתקליטור. אפשר להוסיף תמונות בעזרת Add More. אם מעוניינים בתצוגת שקופיות מהתקליטור יש לסמן זאת במקום הנדרש. לבסוף, יש לבחור בגודל התמונות. בשלב 2 יש לבחור שם לתקליטור. זכרו – עותק של תוכנת פיקאסה יהיה גם כן על התקליטור.

לסיום ולתחילת הצריבה לחצו על Burn Disk כדי ליצור את התקליטור.


חיפוש

אם מקלידים טקסט בתיבת החיפוש בקצה הימני העליון של חלון התוכנה, פיקאסה תתחיל לחפש במידע ה-EXIF של התמונות, בשמותיהן, מילות מפתח, תיאורים ותכונות אחרות שהוכנסו על מנת להגיע לממצאים מתאימים.


 • כפתור הכוכב - השתמשו בכפתור זה כדי למצוא רק תמונות שסומנו ודורגו עם כוכבים

 • כפתור הסרטים - השתמשו בכפתור זה רק כדי למצוא סרטים המתאימים לחיפוש

 • גולל התאריכים - כפתור גרירה זה מאפשר לצמצם את תוצאות החיפוש לתאריכים המתאימים.

 • כפתור הטעינה – השתמשון בכפתור זה כדי לבצע חיפוש רק בתמנות שהועלו לרשת – לאלבומי Picasa Web Albums.

עיצוב, בנייה וכתיבה: עדן אוריון, אגף המיחשוב, אוניברסיטת חיפה
ספא בחיפה מגע של מלאכים